Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir.

Nazar Duası

Nazar duası olarak bilinen nazardan ve kötülüklerden korunmak için Peygamber Efendimiz Kur’an-ı Kerim'in son 3 suresi olan İhlas, Felak ve Nas surelerini okumayı tavsiye buyurmuştur. Sizlere nazara karşı okunacak dualar neler? Ne okunmalı bunlardan bir kaçını sıralamak istiyoruz.

Nazar Duası - Felâk suresi

Felak suresinde, gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin, hasetçinin ve tüm şeylerin kötülüğünden Allah'a sığındığımız için nazar duası olarak kötülüklerden korunmak için okunabilir.

1. Kul, euzü birabbil felâk,
2. min şerri ma halak,
3. ve min şerri gasikin iza vakab,
4. ve min  şerrin neffassâti fil ukad,
5. ve min şerri hâsidin iza hased.

Felâk'dan sonra AmenerRasulü okumanızı tavsiye ediyoruz.

Felak Suresi dinle: Mahir Maher al-Muaiqly (Kabe İmamı)

Dinle: AbdulBaset AbdulSamad [Murattal]

Felak Suresi Meali - Anlamı:

De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.”

Nazar Duası - Nâs suresi

Nas suresinde, cin ve insanlardan olan sinsi vesvesecilerden Allah'a sığındığımız için nazar duası olarak kötülüklerden korunmak için okunabilir.

1. Kul, euzü birabbin nâs,
2. melikin nâs, ilâhin nâs,
3. min şerril vasvasil hannas,
4. elleziy yuvesvisu fiy sudûrin nâs,
5. minel cinneti ven nâs.

Nâs'dan sonra AmenerRasulü okumanızı tavsiye ediyoruz.

Nas Suresi dinle: Mahir Maher al-Muaiqly (Kabe İmamı)

Dinle: AbdulBaset AbdulSamad [Murattal]

Nâs Suresi Meali - Anlamı:

De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.”

Youtube kanalımızdan video olarak izlemek isterseniz -> Kur'an Sitesi YouTube Kanalı - Ayetel kürsi

Ayet'el Kürsi

Bunların yanında nazar duası olarak Ayetel Kürsi yani Bakara Süresinin 255. ayeti nazar ve kaza bela gibi şeyler için okunabilir yada Kalem Suresinin son ayetleride okunabilir.

Allahü la ilahe illahü vel hayyul kayyum la te'huzühu sinetüv vela nevm lehu ma fis semavati ve ma fil ard men zellezi yeşfeu indehu illa bi iznih ya'lemü ma beyne eydihim ve ma halfehüm ve la yühıytune bi şey'im min ilmihi illa bi ma şa' vesia kürsiyyühüs semavati vel ard ve la yeudühu hıfzuhüma ve hüvel aliyyül aziym

Ayetel Kürsi dinle: Mahir Maher al-Muaiqly (Kabe İmamı)

Dinle: AbdulBaset AbdulSamad [Murattal]

Ayetel Kürsi

Nazar Duası

Ayetel Kürsi Meali - Anlamı:

Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama tutar, ne bir uyku. Yerdeki ve göklerdeki her şey O’nundur. O’nun katında izni olmadan şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindeki ve arkalarındaki yaptıklarını ve yapacaklarını bilir. Onlar O’nun ilminden, O'nun dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü yerleri ve gökleri kaplayıp kuşatmıştır. Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

 

İhlâs suresi

1- Kul hüvellâhü ehad
2- Allâhüssamed
3- Lem yelid ve lem yûled
4- Ve lem yekün lehû küfüven ehad

İhlas Suresi Meali - Anlamı:

1. De ki: "O, Allah'tır, bir tektir."
2. "Allah Samed'dir. (O, hiçbir şeye muhtaç değildir. Her şey O'na muhtaçtır)"
3. O'ndan çocuk olmamıştır. Kendisi de doğmamıştır."
4. "Hiçbir şey O'na denk ve benzer değildir."

Sıkıntı ve nazar için okunacak dualar hangileridir?

Nazar için en bilinen ve yaygın olarak okunan sureler genelde Felak, Nas, ihlas sureleri ve Ayetel Kürsi ayetidir. En faydalı ve faziletli olanlar bunlardır.

Nazar Nedir?

Bu soruya şöyle cevap verebiliriz. Nazar değmesi olayı iyi veya kötü niyetlede olsa o şeye imrenerek veya kıskanarak bakmaktır. Kısaca göz değmesi de diyebiliriz.

Nazar yoktur, nazar değmez diyemeyiz. Nazar (Göz değmesi) Haktır. Nazar ile ilgili Peygamberimizden nakledilen bir çok hadis mevcuttur.

Nazar durumu kişiden kişiye değişir nazar dediğimiz şeyi aslında göz değmesi olarak yorumlamak gerekir. Bu yüzden bir şeyi beğendiğimizde veya o şeye baktığımızda iyi niyetle de olsa "Maşallah" (Allah nazardan korusun) demeliyiz.

Nazardan göz değmesinden korunmak için nazar boncuğu vb nesneler kullanmak pek doğru bir şey değildir.

Nazar için yanlızca Allah'a sığının. Allah'ın Kur'an'ına ve ayetlerine sığının.

 

Nazar Ayeti hangileri?

Nazardan korunmak için İhlas Suresi, Felak Suresi, Nas Suresi ve Ayetel Kürsi okuyabilirsiniz.

 

Nazar gerçek midir?

Nazara Kur'an tefsirlerinde yer verilmiştir. Bazı ayetler bu şekilde yorumlanmışlardır. Nazar hakkında Peygamberimizden rivayet edilen bir çok hadis de bulunmaktadır. Bu itibarla nazar Hak'tır diyebiliriz. Batıl bir inanç değildir.

Hey....
Ufak bir gezintiye ne dersin. Ünlülerin hayatı gibi ilgi çekici olmasada faydalı olacak ilgini çekecek bir çok konu ve bilginin bulunduğunu söyleyebilirim. Denemeye ne dersin.
-> Kur'an Portalı

Yorum gönder


Adınız (Takma isim yazabilirsiniz)
295  <= Rakamları kutucuğa giriniz.

Etiketler-: Nazar duası, nazar duasi, nazar duaları, nazar ayeti, duası, nazar duası, nazar duasi, nazardan korunmak için okunacak dualar, nazar duası, nazar duasi, nazar ayeti

 

İlginizi çekebilir


Tasarım: .:: Ferdi Korkmaz ::.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.
yemek tarifleri - ayetel kürsi