Kuran Sitesi - Ayetel Kürsi
Sizin En Hayırlınız
Kur'ân-ı Öğrenen
ve Öğreteninizdir.

Kıyamet ve Kıyamet Alâmetleri

Kıyamet, evrenin düzeninin bozulması, her şeyin yerlebir edilerek yok olması, yok olanın yeniden diriltilerek ayağa kalkması demektir. Kıyamet bir bitişi ve yeniden dirilmeyi kapsamaktadır. Kıyametin gerçekleşmesi aklın imkânsız göreceği bir olay değildir.

Kur'an'da kıyametin gerçekleşeceğini belirten birçok ayet bulunmaktadır. Bu ayetlerden yola çıkarak kıyametin hak olduğunu ve kesin gerçekleşecek bir olay olduğunu biliyoruz. Bu konuda hiç kimsenin herhangi bir şüphesinin olması düşünülemez.

Vakı'a suresinin ilk iki ayetinde mealen Yüce Allah söyle buyuruyor. "Kesin gerçekleşecek (olan Kıyamet) koptuğu zaman, onun kopuşunu yalanlayacak kimse olmayacaktır." Sura üflenecek, o olay, vaka kesin gerçekleşek onu yalanlayanda çıkamayacak, herkes ve herşey yok olacak. Kimi için iyi bir son, kimi için kötü bir son olacak.

Peki kıyamet ne zaman kopacak?
Kıyame suresinin 7-8-9-10. ayetlerinde mealen Allah söyle buyuruyor. "Gözler kamaştığı, ay karanlığa gömüldüğü, güneş ve ay bir araya getirildiği zaman, o gün insan "kaçış nereye?" diyecektir." İnsan hep soracak ne zaman diye. Kıyametin ne zaman kopacağını yalnızca Allah bilir. Allah'ın peygamberleri ve melekleride bu bilgiye sahip değildirler.

Kıyamet alametleri nelerdir?
Kur'an'dan ve Peygamberimizin rivayetlerinden yola çıkılarak kıyamet alametleri büyü ve küçük alametler olarak iki gruba ayrılmıştır. Peygamberimizde rivayet edilen bilgilerde on alameti görmeden dünyanın sonu gelmez buyurmuşlardır. Bunlar, bir dumanın çıkışı ve bütün yeryüzünü kaplaması, Deccal denen bir şahsın çıkması ve Tanrılık iddasında bulunması, Dabbetül arz isminde bir canlı çıkarak mümin ve kafirin ayırt edilmesini sağlayacak, Güneşin batıdan doğması, Yecuc ve Mecüc adında iki kavmin yeryüzünde bozgunculuk yapmaları, Hz. İsa'nın yeryüzüne inmesi ve deccali öldürmesi, biri doğu, biri batı ve birininde Arap yarımadasında toplam 3 adet yer çöküntüsünün olması, Hicaz bölgesi veya yakınında bir ateş çıkarak her tarafı aydınlatması gibi olayların gerçekleşeceği gibi bir çok rivayet ve bilgi bulunmaktadır.

Kıyametten sonra yeniden dirilme
Kıyamet sadece bir son bulma yok olma değildir. Yeni bir hayatın başlangıcı da demektir. Sûra üfürülecek ve yeni bir hayatın başlangıcı olacaktır. Bütün canlılar yeniden şekil bulacak, cennet ve cehennem ehlinin ayır edileceği bir hesap gününde bir araya toplanacaklardır.


Bu sayfa için en çok aranan kelimeler: Kıyamet Alametleri, kıyamet, kıyamet alameti, kıyamet alameti, kıyamet günü ne zaman, kıyamet ne zaman kopar, kiyamet, kiyamet alametleri, kıyamet alametleri, kıyamet kopması

Diğer konulara göz atın

İlginizi çekebilir
     Bunlara da bir göz atın

DİNİ YORUM
Dini konular da yorum yapın. Görüşünüzü yazın.
diniyorum.com

*YENİ BÖLÜM*
Bunları Biliyor musunuz? (BB) Doğrular ve yanlışlar.

Hadisler bölümümüz www.hadisci.com sitemize taşınmıştır.

Asıl mutluluğun ahirette olacağını öldükten sonra anlayacağız sanırım.

İbadet için bir iki sure ezberlemek yeterli mi? Şu kötü bu iyi gerisi teferruat mı?

Kimi bir an önce ölmek ister ya derdinden ya da Allah'a kavuşmak için.

Kimi yaşamak ister ya dünya zevki ya da daha fazla ibadet için.

Ayet'el Kürsi'nin Kur'an da ki en faziletli ayet olduğunu biliyormuydunuz?

Paylaşmak güzeldir. İyi şeyler paylaşmak daha da güzeldir.

Ne kadar büyük günah işledin ki Allah'ın rahmetinden ümidini kesmişsin.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ DEFTERİ
Yorumları okuyun ve sizde bir yorum bırakın
Ayetel Kürsi | Ayetel Kursi | Web Tasarım: .:: Ferdi Korkmaz ::.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.