Kuran Sitesi Ayetel Kürsi
Sizin En Hayırlınız Kur'ân-ı
Öğrenen ve Öğreteninizdir.
Ayetel Kürsi

Kur'an - Kuran


Kur'an-ı Kerim Allah'ın indirmiş olduğu en son kitabı

Kur'an, Allah'ın Peygamberi Hz. Muhammed S.a.v. aracılıyla tüm insanlara indirmiş olduğu ilahi kitaptır. Kuran tüm insanlığa indirilmiştir ve Allah'ın en son din olarak indirdiği bir kitaptır. Allah'ın indirmiş olduğu diğer kitaplarda insanlar tarafından değişiklik yapıldığı ve orjinalliği bozulduğu için artık ilahi bir kitap olarak sayılamazlar. Bu şekli ile onlarla ibadet etmek ve o kitapları saymak doğru değildir insanları yanlışa götürmektedir. Kur'an orjinalliği bozulmadan kıyamete kadar sürecek tek dindir ve başka bir dine inanmak Allah'ın indirmiş olduğu Kuran'ı yok saymak olacağı için insanları Allah'ın cennetinden uzaklaştırmaktadır.

Kuranı Kerim 114 sureden oluşmaktadır. Peygamberimize 23 senede ayet ayet Allah tarafından Cebrail vasıtasıyla indirilmiştir. Bir kısmı Mekke'de bir kısmıda Medine'de nazil olmuştur. Kuranı Kerim Peygamberimizin vefatından sonra bir araya getirilmiştir. Peygamberimiz hayatta iken ayetler nazil olmaya devam ettiği için inen her ayet sahabiler tarafından ezberlenmiş ve o zamanda bulunan deri yaprak kemik gibi şeylere yazılmış ve korunmuştur. Kuranı Kerim Peygamberimiz vefat ettikten sonra halifeler tarafından bir araya getirilmiştir. Daha sonra bu mushaflar çoğaltılarak gerekli görülen yerlere gönderilmişlerdir.

Kuran-ı Kerim arapça olarak indirilmiştir. Arapça Peygamberimizin o günkü kullandığı dil olduğu için Peygamberimizin Allah'ın emirlerini iyi anlayıp öğrenmesi için bu şekilde indirilmiştir. Allah arapça dilini bu dünyadaki en güzel yazılmış ve kolay öğrenilen, okunan bir dil kılmıştır. Bu Allah'ın adaletinin bir tecellisidir.

Kuran sadece okunup ibadet edilecek bir din olarak inmemiştir. Kuran'da Allah emirlerini bize bildirmiştir. Cenneti nasıl kazanırız, nasıl iyi bir müslüman oluruz bunları açıklamıştır. Bilmeden anlamadan ibadet etmek tam anlamıyla bir ibadet olamaz. Bu bölümde sizlere gerekli olacak bilgileri paylaşmaya çalışıyoruz. Mealler, tercemeler, anlatımlar, yazılar, makaleler bunlar dini tam anlamak adına gerekli olan şeylerdir. Sizlere bir sır vermek istiyorum bildiklerimizin bilmediklerimizin yanında hiç bir değeri yoktur.

Bu sayfa için arananlar:
Kuran - Kur'an, Ayetel Kürsi, Kuran-ı Kerim, Felak Suresi, Nas Suresi

İlginizi çekebilecek diğer konular


Diğer sayfalara göz atın

DİNİ YORUM
Dini konular da yorum yapın. Görüşünüzü yazın.
diniyorum.com

*YENİ BÖLÜM*
Bunları Biliyor musunuz? (BB) Doğrular ve yanlışlar.

Hadisler bölümümüz www.hadisci.com sitemize taşınmıştır.

Asıl mutluluğun ahirette olacağını öldükten sonra anlayacağız sanırım.

İbadet için bir iki sure ezberlemek yeterli mi? Şu kötü bu iyi gerisi teferruat mı?

Kimi bir an önce ölmek ister ya derdinden ya da Allah'a kavuşmak için.

Kimi yaşamak ister ya dünya zevki ya da daha fazla ibadet için.

Ayet'el Kürsi'nin Kur'an da ki en faziletli ayet olduğunu biliyormuydunuz?

Paylaşmak güzeldir. İyi şeyler paylaşmak daha da güzeldir.

Ne kadar büyük günah işledin ki Allah'ın rahmetinden ümidini kesmişsin.

Tasarım: .:: Ferdi Korkmaz ::.
Sitemizin hostingi sponsorumuz olan markum.net tarafından sağlanmaktadır.